Klima Dezenfekte Neden Yapılmalıdır?

Araç klimalarında havayı soğutan Evaporator, karanlık, soğuk, ıslak-nemli bir ortam oluşturur. Bu durum bakteri, küf, küf mantarı gibi organizmaların oluşması ve çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturuyor.  Bu zararlı organizma ve mikropların oluşması ve çoğalmasını önlemek amacıyla, klima sisteminde polen filtresi gibi hava temizleme elemanları kullanılıyor. Bazı durumlarda bu filtreler yetersiz kalır ve klima soğutucu petek (Evaporatör) bu organizmalarla kirlenir. Klima açıldığında, aracın içinde pis bir koku duyulur. Bu kokuya iki şey sebep olabilir, çok kirli polen filtresi veya kirli ve bakteri-küf oluşmuş Evaporatör. Havadaki polen ve toz. Bu oluşumları engellemek için polen filitresi değişiminden sonra Klima Dezenfekte yapılması gerekmektedir.

Klima Dezenfekte yapılmaması hangi hastalıklara davetiye çıkarır?
 Lejyoner hastalığına (bir çeşit zatürree) neden olur. Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında görülür, bulantı kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygındır. Bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir. İyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabileceği de unutulmamalı. 

Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden araçlarda klima kullanırken havanın direkt yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi bu sorunların yaşanmasını engellemeye yardımcı olacaktır.